Garry Rogers Motorsport has been granted a wildcard entry for this year’s season-ending Bathurst 1000 endurance classic, however, the former full-time team’s application for co-driver Nathan Herne has been rejected by Motorsport Australia as the youngster does not possess the requisite Superlicense.

The team, which raced full-time in the category until forced out of the series when it could not secure sponsorship to compete in 2020, has indicated its intention to appeal the decision and will likely rescind its entry if rejected.

Of the 24 full-time entries, just four driver pairings are the same as last year’s event – both Triple Eight Race Engineering combinations (Jamie Whincuop / Craig Lowndes and Shane van Gisbergen / Gath Tander), the #15 Kelly Racing (Rick Kelly / Dale Wood) and the #12 DJR Team Penske (Fabian Coulthard / Tony D’Alberto) entries.

Another contributing reason to the wealth of co-driver changes has been the COVID-19 pandemic which has left several overseas-based co-drivers unable to enter Australia.

Long-time co-driver and defending Bathurst 1000 winner Alexandre Prémat was meant to drive for Tickford Racing this year, but now finds himself stranded in the United States.

This year’s Bathurst 1000, the season finale for the 2020 championship, will take place on October 15-18.


2020 Australian Supercars Championship – Bathurst 1000 Entry List
# Team / Entrant Lead Driver Co-Driver
2. Walkinshaw Andretti United Walkinshaw Andretti United Bryce Fullwood Kurt Kostecki
3. Tim Blanchard Racing Macauley Jones Tim Blanchard
4. Brad Jones Racing Jack Smith Jack Perkins
5. Tickford Racing Lee Holdsworth Michael Caruso
6. Tickford Racing Cameron Waters Will Davison
7. Kelly Racing Kelly Racing Andre Heimgartner Dylan O’Keeffe
8. Brad Jones Racing Nick Percat Thomas Randle
9. Erebus Motorsport David Reynolds Will Brown
12. DJR Team Penske Fabian Coulthard Tony D’Alberto
14. Brad Jones Racing Todd Hazelwood Jordan Boys
15. Kelly Racing Kelly Racing Rick Kelly Dale Wood
17. DJR Team Penske Scott McLaughlin Tim Slade
18. Charlie Schwerkolt Racing Mark Winterbottom James Golding
19. Team Sydney by TEKNO Alex Davison Jonathon Webb
20. Charlie Schwerkolt Racing Scott Pye Dean Fiore
22. Team Sydney by TEKNO Chris Pither Steve Owen
25. Walkinshaw Andretti United Walkinshaw Andretti United Chaz Mostert Warren Luff
34. Matt Stone Racing Jake Kostecki Zane Goddard
35. Matt Stone Racing Garry Jacobson David Russell
40. Garry Rogers Motorsport* Tyler Evringham TBA
44. Tickford Racing James Courtney Brock Feeney
55. Tickford Racing Jack Le Brocq James Moffat
88. Triple Eight Race Engineering Jamie Whincup Craig Lowndes
97. Triple Eight Race Engineering Shane van Gisbergen Garth Tander
99. Erebus Motorsport Anton de Pasquale Brodie Kostecki

Image via Garry Rogers Motorsport

The following two tabs change content below.

Geoff Burke

Journalist at MotorsportM8
Site co-founder. Social Media guru. All-round trouble-maker.
Share